SEO dla początkujących – nawigacja i układ strony

SEO dla początkujących – nawigacja i układ strony

Najważniejszym elementem Twojej internetowej twórczości jest dobrze zaprojektowany układ strony. Dzięki temu użytkownicy dłużej pozostaną w Twojej witrynie i chętnie do niej wrócą. Przemyślany wygląd ma pozytywny wpływ na pozycjonowanie strony. Teraz powiem Ci, na co tak naprawdę warto zwrócić uwagę.

Zacznijmy od początku

Menu jest jak kierunkowskaz – ma wskazać najprostszą drogę dotarcia do informacji. Zagmatwane i chaotyczne może zniechęcić użytkownika, który po kilku sekundach porzuci witrynę. Źle skonstruowane menu, wpływa na indeksacje strony w wyszukiwarkach. To jednak nie wszystko. Ważny jest układ całej strony. Poprawne rozmieszczenie elementów sprawi, że użytkownik nie będzie czuł się zagubiony, a strona będzie się poprawnie indeksowała; w końcu robot też człowiek 😀

Na co zwracać uwagę

Specjalnie dla Ciebie utworzyłam makietę strony, żeby łatwiej było Ci z to wszystko zrozumieć i zapamiętać.

układ strony| makieta strony | granos.pl
1. Nagłówek

Nie powinien być za duży. Szczególnie w przypadku stron o charakterze informacyjnym. Nie zapominaj, że nagłówek pojawia się na każdej podstronie Twojej witryny, dlatego powinien być przemyślany i dobrze dopracowany.

2. Menu nawigacyjne

Menu tekstowe będzie działać dobrze we wszystkich przeglądarkach, a także urządzeniach mobilnych i przede wszystkim nie będzie wymagało instalacji wtyczki Adobe Flash.

Nie zapomnij od odnośniku, który przeniesie użytkownika do strony głównej: Home lub Strona główna. To bardzo istotna opcja. Pamiętaj, że dla Twoich czytelników odnośnik, do strony głównej umieszczony w logo może nie być oczywistym rozwiązaniem.

3. Zapowiedzi tekstów

Tutaj powinny znaleźć się krótkie zapowiedzi napisanych przez Ciebie tekstów. Nie pozostawiaj na stronie całości wpisu – wydłuży to czas ładowanie się witryny. Większość szablonów pozwala na ukrycie całości treści i pozostawienie tylko obrazka wyróżniającego, tytułu oraz leadu, a reszta tekstu widoczna jest dopiero po kliknięciu odnośnika np. Czytaj więcej…

4. Ważne informacje

W tek sekcji umieść najważniejsze wg Ciebie informacje, np. kilka słów na swój temat, media społecznościowe czy wyszukiwarkę.

5 i 6. Wpisy

W tych sekcjach możesz umieścić listę ostatnio dodanych i najpopularniejszych wpisów. Takie rozwiązanie ułatwi użytkownikowi przejście do pozostałych Twoich publikacji bez potrzeby wracania do menu. Tutaj swoje miejsce może znaleźć również mapa tagów.

7. Stopka

To, co powinno znaleźć się w stopce Twojej witryny, zależy od charakteru strony, którą prowadzisz. Ja przedstawię Ci najpopularniejsze rozwiązania, które warto stosować:

  • powtórzone menu nawigacyjne,
  • informacje kontaktowe (jeśli nie ma ich w menu nawigacyjnym),
  • link do archiwum strony,
  • odnośnik do mapy serwisu,
  • informacja o prawach autorskich.

Podsumowując

Wszystkie elementy powinny być wyróżnione, żeby osoba przeglądająca stronę nie czuła się zagubiona. Pamiętaj też o nawykach internautów, którzy szukają poszczególnych elementów, w konkretnych miejscach np. Strona główna– lewa strona menu.

Tworząc dla Ciebie wpisy serii SEO dla początkujących sama doszkalam się i uczę nowych rzeczy, dlatego bardzo dziękuję za zainteresowanie tą serią i zapraszam na kolejny wpis 😉