SEO dla początkujących – rozmieszczenie fraz i słów kluczowych na stronie

SEO dla początkujących – rozmieszczenie fraz i słów kluczowych na stronie

Algorytmy wyszukiwarek nie są nam znane, ponieważ takie informacje są ściśle tajne. Mimo braku znajomości konkretnych czynników wpływających na pozycję witryny jest kilka elementów, które warto wziąć pod uwagę. Jednym z nich jest rozmieszczenie fraz i słów na stronie.

Nasycenie słowami kluczowymi

Istotny elementem, który brany jest pod uwagę podczas indeksowania Twojej witryny, jest nasycenie strony słowami kluczowymi. Musisz pamiętać, że wszystko powinno mieścić się w granicach rozsądku, ponieważ nadmiar zostanie uznany za spam.

Warto wiedzieć:

Tekst piszesz dla swoich czytelników, nie dla algorytmów, dopiero później zastanów się, czy zostanie on dobrze odebrany przez algorytmy wyszukiwarki. Nie przesadź z nasyceniem, treść, którą tworzysz, powinna być jak najbardziej naturalna.

Pamiętaj o nagłówkach

Słowa kluczowe, które znajdują się w nagłówkach, są bardzo pozytywnie traktowane przez algorytmy wyszukiwarek, podczas oceny Twojej strony. To rozumowanie jest bardzo logiczne – nagłówek jest wyróżnionym fragmentem tekstu i strategicznym elementem odbioru treści.

Nagłówki musisz dobierać z głową. Do dyspozycji jest sześć typów: h1, h2. H3. H4,h5 i h6, przy czym h1 jest najważniejszy, a h6 najmniej istotny. Każda przeglądarka rozpoznaje wagę nagłówka. Jeśli masz stronę w WordPress nagłówki Twoich tekstów automatycznie oznaczane są jako h1 (i nie powinno się go stosować więcej niż jeden raz na stronie). Nagłówki wewnątrz tekstu, służące do rozdzielania głównych sekcji, warto oznaczać h2 lub h3 (ja stosuję h3) i można ich używać częściej.

Ważne!

Jeśli w nagłówku tekstu zawarłeś swoje słowo kluczowe, dałeś wyszukiwarce znać, że jest ono ważne dla Twojej strony. Nie bój się odmian – wyszukiwarki są coraz bardziej inteligentne i zaczynają lepiej kojarzyć hasła w różnych formach odmiany.

Wyróżnienia sów kluczowych

Do wyróżnienia słów kluczowych w tekście stosuje się kilka znaczników:

  • <b></b> – pogrubienie,
  •  <i></i> – pochylenie,
  • <u></u> – podkreślenie,
  • <strong></strong> – mocne wyróżnienie,
  • <em></em> – pochylenie,
  • <cite></cite> – odniesienie do źródła (np. imię i nazwisko cytowanej osoby, tytuł książki),
  • <dfn></dfn> – definicja (użyty do podkreślenia definiowanego terminu, nie całości definicji.

Odpowiednie wyróżnienie słów kluczowych może ułatwić zrozumienie tekstu. Tak jak w przypadku powtarzania słów kluczowych, tak samo w przypadku ich podkreślania – musisz pamiętać o umiarze! Nadmiar podkreśleń może spowodować, że tekst stanie się mniej czytelny, a roboty wyszukiwarki uznają to jako spam.

Atrybut alt i title

Większość stron, zapewne Twoja też, posiada wiele obrazów. Dlatego powinieneś wiedzieć, żeby do każdego z nich podpiąć słowa i frazy kluczowe, które pomogą zbudować pozycję Twojej witryny.

Język HTML pozwala Ci do znacznika <img/> dodać dwa atrybuty:

  • alt – tekst alternatywny dla przeglądarki, gdy obraz nie może zostać wyświetlony,
  • title – może zawierać dowolny tekst, który pojawi się, gdy najdziesz kursorem myszy na obraz.

W atrybutach alt i title możesz umieścić wybrane frazy i słowa kluczowe. Oczywiście panuje taka zasada jak w przypadku pozostałych – umiar i zdrowy rozsądek! W każdym z atrybutów nie używaj więcej nić 3-4 słów kluczowych.

To już koniec kolejnej lekcji SEO dla początkujących. Mam nadzieje, że razem ze mną poznałeś kilka ciekawych informacji o tym, czym jest rozmieszczenie fraz i słów na stronie i jak je stosować w życiu codziennym. Serdecznie zapraszam na kolejny tekst!