SEO dla początkujących – nieetyczne sposoby pozycjonowania

SEO dla początkujących – nieetyczne sposoby pozycjonowania

Granica między metodami etycznymi a nieetycznymi jest bardzo cienka. Stosownie ich nie zawsze przynosi efekty, ale mimo to wiele osób ryzykuje, żeby na skróty zdobyć się na szczycie wyników wyszukiwania. Nieetyczne sposoby pozycjonowania – czyli jakie? Dziś postaram się dobrze wytłumaczyć.

Nieetyczne pozycjonowanie to działanie wbrew regulaminowi wyszukiwarki. Co dla jednej wyszukiwarki może być nieeteryczne, dla innej może wcale takim nie być. Dlatego tak trudno dokładnie określić nieetyczne sposoby pozycjonowania. W tym tekście znajdziesz najpopularniejsze sposoby.

Ukryta treść

Najczęściej stosowana próba oszukiwania na stronie www. Czy to działanie jest skuteczne, szczerze wątpię, ale jest powszechnie stosowane. Odpowiednio schowany tekst używany jest do zwiększania nasycenia strony słowami kluczowymi.

W jaki sposób ukrywany jest tekst?

  • Kolor tekstu w kolorze tła – najbardziej prymitywne rozwiązanie. Łatwo je zauważyć, ponieważ wiele osób podczas przeglądania strony bawi się kursorem i niechcący może odznaczyć, i odkryć „niewidoczną” treść.
  • Komentarze umieszczone w kodzie HTML – nie są widoczne na stronie. Ukrywanie w ten sposób słów kluczowych jest bezcelowe, ponieważ wyszukiwarki pomijają komentarze w kodzie podczas analizy strony.
  • Ukryta warstwa – na pierwszy rzut oka najtrudniejsza do wykrycia metoda, pod warunkiem, że zostanie włączona obsługa stylów w przeglądarce i oszust zdemaskowany.

Pozycjonowanie strony pod frazy niezgodne z jej tematyką

Etyczne pozycjonowanie to takie, które wybija stronę w wynikach wyszukiwania na frazach, które związane są z tematem witryny. Jednak bardzo często spotykasz się ze stronami, które znajdują cię bardzo wysoko w wynikach, mimo że ich tematyka zupełnie nie zgadza się z wpisaną przez Ciebie frazą.

Dlaczego ta metoda jest nieetyczna? Ponieważ ma na celu oszukać internautę. Dobre pozycjonowanie to takie, które zaspakaja potrzebę poszukującego. Ja czułam się poirytowana, gdy poszukując rozwiązania problemu, który wyrzucał mi WordPress trafiałam na strony parabanków i innych chwilówek.

Jak się pozycjonuje na fałszywe frazy? Tak samo, jak w przypadku pozycjonowania na frazy zgodne z tematyką strony. Z tym że pewnie głównie przy użyciu metod opisanych w tym tekście 😉

Cloaking

Cloaking, czyli przedstawianie każdemu odwiedzającemu innej wersji witryny. Jest to nieetyczna metoda wtedy, gdy użytkownicy widzą jedną wersję witryny, a roboty wyszukiwarek drugą – tą bardziej „naszpikowaną” frazami kluczowymi.

Cloaking można stosować do wielu etycznych działań, nie o tym w tym tekście 😉

Nieetyczne sposoby pozycjonowania wiążą się z wykluczeniem strony, czyli brakiem aktywności robotów w witrynie. Wiem, że etyczne pozycjonowanie jest bardzo czasochłonne, a znalezienie się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania może trwać nawet kilka miesięcy, ale naprawdę warto uzbroić się w cierpliwość.

Zapraszam do zapoznania się z pozostałym i tekstami z serii SEO dla początkujących.

 seo-dla-poczatkujcych | granos.pl