Moje ulubione narzędzia do blogowania

Moje ulubione narzędzia do blogowania

Znalezienie dobrych narzędzi do blogowania wbrew pozorom nie jest takie proste. Możesz zmarnować sporo czasu na zlezienie swoich ideałów. Dobrze dobrane narzędzia pozwolą Ci zaoszczędzić sporo czasu, nerwów i pozwolą czerpać maksimum przyjemności z blogowania.

Dlatego w tym wpisie przedstawię Ci moich ulubieńców. Mechanizmy szybkie, praktyczne i pomocne, które w prosty sposób ułatwią zbudowanie społeczność wokół Twojego bloga. Wybór narzędzi należy do Ciebie!

1. Zacznijmy od początku

Domena i hosting: hekko.pl – do tej pory nie odnotowałam żadnych problemów technicznych. Przy zakupie nowych usług dodają gratisy – kupon rabatowy do Brand24 czy darmowy certyfikat SSL. Osobiście polecam.

Platforma blogowa: WordPress.org – według mnie nie ma nic lepszego! Duże możliwości; wiele szablonów i wtyczek. Nawet w darmowych wersjach posiadają sporo ciekawych i praktycznych opcji. WordPress nie jest skomplikowany, a gdy jeszcze znasz podstawy kodowania – możesz zdziałać cuda!

2. Wtyczki

Disqus Comment System – chyba najpopularniejszy system komentowania. Zainstalowałam go stosunkowo niedawno, ale już nie wyobrażam sobie bloga bez niego. Jego zdecydowanie największą zaletą jest powiadamianie – wiesz o każdej odpowiedzi czytelnika i możesz płynnie kontynuować dyskusję. Tak dopieszczone audytorium zostanie z Tobą na dłużej.

Yoast SEO – ułatwia pozycjonowanie całego bloga i każdej strony z osobna. Jeśli o SEO nie masz zielonego pojęcia, wtyczka Ci w tym pomoże. Powie Ci, co robisz dobrze, a co musisz jeszcze poprawić, żeby strona była lepiej indeksowana. Według mnie najlepsza opcja do pozycjonowania bloga.

3. Analityka

Google Analytics – najbardziej popularny system analityczny. Dzięki niemu wiem, ile osób weszło na moją stronę. Wymagany jest przez wydawców i reklamodawców do mierzenia zasięg bloga. Google Analytics poda Ci informacje m.in. o liczbie odsłon, czasie trwania wizyt czy nawet zainteresowaniach Twoich użytkowników.

WP Tao – to wtyczka, ale właśnie jest bardzo praktycznym uzupełnieniem Google Analytics. Umożliwia śledzenie ruchu na stronie oraz pozwala na identyfikację użytkowników. Bardzo przydatna opcja dla e-commerce – pokazuje liczbę porzuconych koszyków oraz ich właściciela, a także klienta, który w danym miesiącu zrobił zakupy za największą kwotę.

narzędzia do blogowania | granos.pl

4. E-mail marketing

FreshMail – do 500 kontaktów za darmo! Daje ogromne możliwości. Możesz podzielić swoich subskrybentów ze względu na płeć, region polski czy zainteresowania. Po wysyłce otrzymasz bardzo szczegółowy raport na temat swoich odbiorców, co pozwoli Ci na ciągłe ulepszanie wysyłanych mailingów. Tworzenie szablonów banalnie proste – gotowe elementy możesz dowolnie komponować, dodawać swoje grafiki itd.

5. Grafika

Canva.com – cudowny darmowy program! Popisałam Ci już o nim we wpisie Skąd grafiki do wpisów. Znajdziesz tam dobrej jakości fotografie i gotowe grafiki. Szybkie i intuicyjne narzędzie. Większość obrazków do postów robię właśnie w Canvie.

narzędzia do blogowania | granos.pl

Pexels.com – znajdziesz tu całą listę zdjęć do wykorzystania na Twoim blogu. Bez obaw, wszystkie fotografie posiadają licencję do komercyjnego wykorzystania. Oczywiście zdjęcia możesz robić sam, ale jeśli brakuje Ci czasu lub talentu to Pexels.com jest stworzony idealnie dla Ciebie!

6. Inne

Bitly – to narzędzie pewnie już znasz. Szczególnie przydatne do komunikacji na Twitterze. Zbiera również informacje o tym ile osób kliknęło na dany link. Dzięki temu będziesz wiedzieć, które wpisy cieszyły się większą popularnością.

Language Tool – narzędzie do korekty teksów. Zdecydowanie najlepsze, jakie znalazłam w internecie. W rankingu Uli Łupińskiej Language Tool wypadł zdecydowanie najkorzystniej na tle konkurentów.

narzędzia do blogowania | granos.pl
Znasz jakieś inne ciekawe i przydatne narzędzia do blogowa? Napisz mi o nich w komentarzu!