Kultowe polskie reklamy – wprowadzenie

Kultowe polskie reklamy – wprowadzenie

Mówi się, że reklama telewizyjna postawiła swoje pierwsze kroki wraz z pełnymi pułkami sklepowymi i Balcerowiczem, czyli w 1989 r. Mogę tylko wierzyć na słowo, bo do moich narodzin musiały minąć jeszcze 3 lata.

Cyklu wpisów o kultowych spotach reklamowych, nie mogłam rozpocząć bez odpowiedniego wprowadzenia. Siedzicie wygodnie? To zaczynamy! Zniesie cenzury, miało ogromny wpływ na tworzenie się nowych stacji radiowych i telewizyjnych. Wraz z ich rozwojem pojawiły się spoty reklamowe. Początkowo uważane za zbyteczne i drażniące, bo pokazywały to, co nieosiągalne dla zwykłego Polaka w tamtych czasach.

Reklama telewizyjna  była oznaką nowoczesności. Do jej powstania, formą pozwalającą na pokazanie usług czy produktów, była przede wszystkim gazeta. Tekst i uboga grafika nie dawały dużego pola dla reklamodawców. Spoty gwarantowały większy wachlarz możliwości. I w końcu nastał rok 1989, a wraz z nim reklama Pumeksu „Purocolor” (jeden z najstarszych spotów reklamowych w TVP).

Za oknem studia nagrań raczkujący kapitalizm, a we wnętrz studia tworzyło się nowe. Dziś filmy reklamowe z tamtych czasów wywołują uśmiech na naszych twarzach i pozwala, jak wehikułem czasu, cofnąć się kilka lat wstecz. Prosta scenografia, muzyka „w tle” zagłuszająca dialogi i przesadna dosłowność-to tylko niektóre cechy spotów z tamtych lat.

…i tak właśnie rozpoczął się czas sterowania wyborami Polaków za pomocą reklam. Po tym wprowadzeniu, za kilka dni, z czystym sumieniem będę mogła dodać wpis, dotyczący spotów z 1990 roku.  Zapraszam serdecznie.