.pl, .com, .net – jaką domenę wybrać?

.pl, .com, .net – jaką domenę wybrać?

Jaką domenę wybrać? To pytanie zadaje sobie każdy, kto zastanawia się nad kupnem własnej domeny internetowej. To jaką wybierzesz, może później wpłynąć na statystyki odwiedzin witryny. Dziś pomogę podjąć Ci decyzję o wyborze tej idealnej.

Podstawowe kryteria

Przy wyborze swojej wymarzonej domeny, pamiętaj o kilku ważnych elementach:

  • nazwa musi być krótka (najlepiej do 12 znaków), a tym samym łatwa do zapamiętania,
  • najlepiej, żeby oddawała charakter treści, jaki się na niej znajdzie,
  • nie powinna zawierać myślników i podkreślników – mogą być mylące i często pomijane podczas wpisywania do przeglądarki,
  • przetestuj ją na znajomych – sprawdź, czy dobrze ją zapamiętają i zapiszą.

.pl, .com, .net a może .edu?

Jeśli Twoja strona przeznaczona jest wyłącznie na rynek Polski, zdecyduj się na domenę krajową, czyli .pl. W momencie, gdy Twoja działalność ogranicza się tylko do jednego regionu, możesz wybrać domenę regionalną: .augustow.pl, .babia-gora.pl, .bedzin.pl, .beskidy.pl, .bialowieza.pl, .bialystok.pl itd. – pełną listę znajdziesz, wpisując w wyszukiwarce hasło: lista domen regionalnych. Gdy Twoja działalność prowadzona będzie również poza granicami polski zalecam domeny z końcówką .eu lub .com.

To jednak nie wszystko, dostępne są również domeny funkcjonalne, które od razu sugerują, czym się zajmujesz np. .edu – edukacja, .shop – sklep internetowy czy .net – działalność związany z internetem.

I co dalej?

Jeśli prowadzisz indywidualną działalność, to stwórz domenę z własnym imieniem i nazwiskiem z końcówką .pl lub .com. Problem pojawi się w momencie, gdy Twoje nazwisko jest bardzo popularne – wtedy istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że ktoś już w padł na ten sam pomysł.

Nie chcesz domeny ze swoim nazwiskiem? Możesz wybrać taką, która będzie kojarzyła się bezpośrednio z tym, co robisz np. seowymiatacz.pl.

Ważne!

Tworząc nazwę, pamiętaj o zasadzie, o której mówiłam Ci wcześniej – przetestuj wymyśloną przez siebie domenę na znajomych i rodzinie. To, że dla Ciebie jest łatwa do zapisania i zapamiętania, nie oznacza, że dla innych też.

Gdzie kupić domenę?

Firm oferujących takie usługi jest naprawdę wiele i trudno podjąć decyzję, która z nich będzie najlepsza, dlatego warto pamiętać o kilku aspektach:

  • Firma powinna posiadać akredytację ICANN lub EURiD – gwarantuje to wysoką jakość i bezpieczeństwo oferowanych usług.
  • Porównaj ceny, ale pamięta, że to nie powinno być decydujące kryterium wyboru.
  • Poświeć czas na analizę oferty dodatkowych usług firmy – nigdy nie wiesz, co jeszcze Ci się przyda w przyszłości.

Podsumowując

Internet to najlepsze miejsce do zbudowanie profesjonalnego wizerunku. Stworzenie domeny idealnej nie jest proste, ale wykonalne. Poświęć trochę czasu na analizę, a już niebawem będziesz cieszyć się z własnego miejsca w internecie.

Już wiesz jaką domenę wybrać?