Facebook Marketplace – jak to działa?

Facebook Marketplace – jak to działa?

Już od pewnego czasu jest z nami Facebook Marketplace. Jedni podchodzą do niego sceptycznie, a inni uważają, że jest poważnym zagorzeniem dla pozostałych tablic z ogłoszeniami online. A jak jest naprawdę? Jak działa? I dla kogo został stworzony Facebook Marketplace?

Czym jest Facebook Marketplace?

Dzięki Facebook Marketplace można sprzedawać, kupować i wyszukiwać różne produkty nie wychodząc z ulubionego portalu społecznościowego. Możemy sprawdzić, który ze sprzedających znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

Facebook Marketplace, Źródło: Facebook Newsroom

W aplikacji istnieje możliwość zapisania produktów, które nas interesują. Jest również wgląd w historię zakupów, wystawionych ofert czy rozmów z innymi sprzedającymi. WAŻNE: Facebook nie pobiera opłat za pośredniczenie w transakcjach i to jest główna różnica między Marketplace a popularnymi serwisami.

Moje wrażenia

Przeklikałam się przez zawartość Marketplace. I uważam, że wygląda to całkiem sensownie: nawigacja intuicyjna, a dodawanie ofert proste i szybkie. Moje obawy: SPAM i  Janusze Biznesu, którzy rozbawią niejedną publiczność swoimi nietypowymi ofertami kupna/sprzedaży oraz wyszukaną polszczyzną. 🙂

Zagrożenie dla Allegro i OLX?

Wielu marketerów uważa, że nowa usługa Facebooka będzie ogromnym ciosem dla Allegro czy OLX. Według mnie potęga nowego narzędzia jest jednak przeceniana. Wydając takie osądy, należy pamiętać, że każda z tych platform zakupowych może mieć różne grupy odbiorców i nie zawsze będą się one ze sobą pokrywały. Do kanibalizacji może nie dojść również przez wzgląd na przywiązanie do Allegro czy OLX. Użytkownicy 55+ chętniej skorzystają przy zakupach z serwisów, które już znają.

Podsumowanie

Marketplace dostępny jest już w 27 krajach (w tym w 19 europejskich), odwiedzany przez ok. 550 mln użytkowników miesięcznie. A w Polsce? U jednych podbije serce, a u pozostałych przejdzie bez echa. Mimo to obserwujmy je uważnie, bo może się okazać, że Marketplace jeszcze nie raz nas zaskoczy.