Teoria głasków, czyli co?

Teoria głasków, czyli co?

Dziś opowiem Ci, czym są głaski. Dowiesz się, dlaczego są tak ważne w życiu codziennym. Czy zawsze mają pozytywny charakter i co mają wspólnego z YouTube’owymi challenge’ami.

Czym są głaski?

Głaski to różne bodźce o charakterze pozytywnym lub negatywnym, z którymi człowiek spotyka się w relacjach z innymi ludźmi. Podświadomie dla człowieka nie ma znaczenia ich wydźwięk, liczy się zainteresowanie. Głaski niezbędne są do normalnego funkcjonowania. Ich brak może doprowadzić do różnego rodzaju upośledzeń i problemów psychicznych.

Pojęcia głasku nie można traktować dosłownie, ponieważ może być nim nie tylko czuły dotyk, ale rozmowa o wydźwięku neutralnym, kłótnia, ironia, podanie dłoni. Wszystkie te bodźce, bez względu na to, czy są negatywne, czy pozytywne, są źródłem motywacji i napędem do codziennego działania.

Lajk zamiast pochwały

W XXI wieku lajki w pewien sposób zastępują chwalenie czy głaskanie drugiej osoby w świecie wirtualnym. Każdy potrzebuje tego rodzaju znaku akceptacji

Emocjonalna potrzeba głasków w formie lajków, szerów czy komentarzy jest aktualnie tak wielka, że użytkownicy portali społecznościowych pragną ich bez względu na to, czy są pozytywne, czy negatywne, grunt, żeby coś się wokół nich działo.

Wołanie o uwagę

Potrzeba lajków-głasków dla łaknącego zainteresowania internauty często bywa groźna. Szczególnie w momencie, gdy chęć zwrócenia na siebie uwagi jest większa niż zdrowy rozsądek. Wszelkiego rodzaju challenge to krzyk o potrzebę akceptacji i głaskania. Jedne mniej, inne bardziej groźne.

Kanał TheDollBeauty, wideo pt. Jelly Belly Challenge

Jedzenie żelków o różnych smakach np. trawy czy wymiocin, nie zagraża życiu, jednak jest krzykiem o większą liczbę subskrypcji na YouTube. Jest to idealny dowód na to, jak wiele mogą zrobić internauci dla większej liczby internetowych głasków. Takie zachowanie często wynika z niskiego poczucia własnej wartości i chęci zwrócenia na siebie uwagi za wszelką cenę.

Już wiesz czym są głaski, dlatego teraz odejdź od komputera i przytul się jednego ze swoich domowników: mamy, babci, współlokatora czy psa. Oni też potrzebuj Twoich głasków 😉