Co musisz wiedzieć w pierwszych miesiącach blogowania?

Co musisz wiedzieć w pierwszych miesiącach blogowania?

Założenie bloga jest proste, ale co dalej? Szukasz informacji w internecie. Chcesz uzyskać jak najwięcej danych na start. Jest ich tak wiele, że nie wiesz, co jest Ci rzeczywiście potrzebne. Na początku musisz dowiedzieć się, co robić w pierwszych miesiącach blogowania.

Oto 8 działań, które sprawią, że Twoje pierwsze miesiące w blogosferze będą przyjemne i mniej stresujące!

1. Skonfiguruj Google Analytics

Zanim wrzucisz na bloga pierwszy post skonfiguruj Google Analytics, który odegra znaczącą rolę w Twojej karierze blogowej. Nie żartuję! W momencie, gdy marka będzie chciała podjąć z Tobą współpracę, zapyta o statystyki. Bez Google Analytics nie podasz, ile osób dziennie odwiedza witrynę, jak długo czytelnicy przebywają na Twojej stronie itd.

Poświęć chwilę czasu i zapoznaj się z informacjami, jakie dostarcza Ci Google Analytics. Pomoże Ci to w późniejszych etapach optymalizować działania na blogu.

2. Wyznacz cel

Jeśli po raz pierwszy zaczynasz blogowanie, usiądź i zastanów się, jaki jest Twój cel. Odpowiedz sobie na kilka pyta:

  • Czym chcesz się dzielić na blogu?
  • Czy chcesz pomagać innym?
  • Czy blogowanie ma przynosić Ci dochody?

Jak już dowiesz się, dlaczego chcesz blogować, będzie Ci łatwiej określić króto- i długoterminowe cele.

3. Stwórz kalendarz

Kalendarz pomoże Ci w organizacji czasu. Dobrze zaplanowane blogowanie nie będzie miało negatywnego wpływu na Twoje życie codzienne. Kalendarz będzie pomocny również podczas planowania wpisów gościnnych oraz sponsorowanych.

Do planowania działań możesz użyć tradycyjnie – wersji papierowej lub online np. Google Calendar.

4. Kanały w mediach społecznościowych

O mediach społecznościowych pisałam już w kilku poprzednich tekstach. Tutaj mam dla Ciebie listę tych, które mogą być Ci pomocne w pierwszych miesiącach blogowania:

5. Zbuduj swoją wspólnotę

Blogowanie to nie tylko Twoje wpisy. Blogowanie to również budowanie społeczności z czytelnikami. Jak to zrobić:

  • Poznaj ich!
  • Pokaż im, że naprawdę o nich dbasz i szanujesz ich – uwzględniaj uwagi i prośby dotyczące publikowanych postów czy budowy strony.
  • Poświęć im trochę swojego czasu – odpowiadaj na wiadomości, komentarze.

6. Pomyśl o newsletterze

Wielu blogerów zapomina o tworzeniu list mailingowych – nie bądź jednym z nich! Nie czekaj z newsletterem rok, stwórz go na początku swojej kariery blogowej. Na starcie subskrybentów nie będzie wielu, ale będą z Tobą od pierwszego dnia.

7. Zdobądź podstawowe umiejętności fotograficzne

Social media to zdjęcia. Nawet na Tweeterze statusy z fotografiami lepiej się klikają. Dzięki dobrym zdjęciom Twoje teksty będą się lepiej eksponować. Nie musisz od razu zostać zawodowym fotografem, ale możesz poświęcić chwilę na naukę podstawowych umiejętności fotograficznych.

Jeśli czujesz, że fotografia nie jest Twoim powołaniem, zapraszam do przeczytania poniższych tekstów:

8. Nie zapominaj o SEO

Wiem, że nie nauczysz się wszystkiego na samym początku blogowania, ale warto stopniowo poznawać tajniki SEO. Jeśli masz bloga na platformie WordPress zainstaluj wtyczkę SEO Yoast (o której więcej pisałam w tekście: Moje ulubione narzędzia do blogowania). Pomoże Ci ona na starcie. Wolną chwilę wykorzystaj na to, żeby zdobyć podstawową wiedzę na temat SEO.

Czujesz się teraz trochę pewniej? Tak? Bardzo mnie to cieszy. A może masz jeszcze jakieś sposoby, które przydadzą się innym w pierwszych miesiącach blogowania? Napisz o tym w komentarzu!