5 sposobów na podjęcie właściwej decyzji

5 sposobów na podjęcie właściwej decyzji

Tym razem trochę inny wpis. Dziś nie będzie nic o mediach społecznościowych, marketingu czy pozycjonowaniu. Dziś będzie bardziej przyziemnie. Czas na 5 sposobów na podjęcie właściwej decyzji.

Ostatnio musiałam podjąć kilka ważnych decyzji w swoim życiu. Wiem, jakie to jest trudne. Dlatego pomyślałam, że Ci pomogę. Możliwe, że Ty też teraz stoisz przed ważną rewolucją.

1. Wypunktuj

Czasem wybór między dwoma równie atrakcyjnymi rozwiązaniami sprawia wiele problemów. W głowie gonitwy myśli i nadal brak rozwiązania. Znasz to, prawda? Wtedy na ratunek przychodzi Excel (albo po prostu rozrysowana tabela na kartce)!

PRZYKŁAD:

Masz wybrać spośród dwóch prawie identycznych ofert pracy. Wypisz informacje, które mają dla Ciebie znaczenia: lokalizacja, rodzaj umowy, wynagrodzenie, benefity itd. Każdej z nich wystaw ocenę od 1 do 5 (jak w szkole). Np. jeśli lokalizacja jest atrakcyjna – możesz dotrzeć do pracy piechotą lub jednym środkiem transportu – daj 5, jeśli musisz jechać na drugi koniec miasta, z kilkoma przesiadkami – daj niższą ocenę. Na końcu zsumuj wyniki i zobacz, która z opcji uzyskała lepszy.

Ta metoda pozwoli Ci trzeźwo spojrzeć na całą sytuację. Łatwiej dostrzeżesz plusy i minusy obu rozwiązań.

2. Porozmawiaj z innymi

Czasem warto zapytać o zadnie innych osób, choćby dlatego, że mi będzie znacznie łatwiej spojrzeć na Twój problem z dystansem. Nie mają oni emocjonalnego stosunku do sprawy. Popatrzą na nią z tej perspektywy, w której Tobie jest trudno się teraz postawić, bo temat jest dla Ciebie bardzo ważny, a tym samem emocjonujący.

Nie musisz robić tego, co powie Ci druga osoba. Ona ma tylko pokazać inny punkt widzenia na sprawę. Odmienna perspektywa pomoże Ci w podjęciu ważnej decyzji.

3. Dla siebie nie dla innych!

Porozmawiałeś z innymi? Spojrzałeś na problem z innej perspektywy? Super! Pamiętaj tylko, że to, co teraz robisz, to jaką decyzję podejmiesz, będzie miało skutki w Twoim życiu. Dlatego cały czas musisz pamiętać, że to, co właśnie robisz, robisz dla siebie, nie dla innych. Inni mogą wyrazić swoje zdanie, przedstawić swój punkt widzenia, ale nie mogą narzucić Ci rozwiązania, bo Ty będziesz ponosił jego skutki, nie oni!

4. Podróż do przyszłości

Podjęcie właściwej decyzji jest trudne. Często, gdy decydujesz o czymś, myślisz tu i teraz. A może warto pomyśleć o tym, co stanie się później? Czy za kilka lat będziesz żałować teraz pochopnie podjętej decyzji? Dlatego – daj sobie czas na przemyślenia!

5. Daj sobie czas!

Nie podejmuj ważnych decyzji pochopnie. Nikt Cię nie goni. Nawet jeśli w grę wchodzi atrakcyjna oferta pracy. Rekruter zrozumie, że musisz mieć chwilę na zastanowienie.

Wtedy znajdź czas tylko dla siebie. Zrelaksuj się. Pójdź na spacer. Weź długą aromatyczną kąpiel, obejrzyj ulubiony film. Wycisz się. Dzięki temu Twój mózg będzie miał szansę na regenerację, gonitwy myśli ustaną i łatwiej będzie podjąć Ci racjonalną decyzję.

I wtedy zadaj sobie pytanie: czy to mnie uszczęśliwi? 🙂

Podsumowując

Udało Ci się podjąć właściwą decyzję? Gratuluję! Każda ma swoje konsekwencje – zarówno te dobre, jak i te złe. Zaakceptuj je, ciesz się nimi i nie zastanawiaj się, co by było, gdyby… Wiedz, że podjęta przez Ciebie decyzja była najlepsza, bo była Twoja 🙂