15 błędów, których powinieneś unikać podczas blogowania

15 błędów, których powinieneś unikać podczas blogowania

Błędy popełnia każdy. Nie ma znaczenia czy jest to znany bloger, czy osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę. Dlatego dzisiaj postanowiłam przygotować dla Ciebie 15 błędów blogowania, które dobrze zna, każdy twórca internetowy.

1. Ślepo dążysz do perfekcji

Nie musisz być perfekcyjny! Nie ma obowiązku, żeby Twoje zdjęcia wyglądały, jak z katalogu, z wystrojem wnętrz, a strona nie musi zostać wykonana przez najlepszego web developera w mieście. Spokojnie! Bez popadania w paranoję. Im bardziej naturalny będziesz, tym więcej ludzi będzie chciało zostać z Tobą na dłużej 😉

2. Nie masz planu

Brak planu = niekontrolowany chaos. Niestety tak jest! Jeśli nie zaplanujesz sobie działań, które będziesz wykonywał na swoim blogu dzień po dniu, to pochłonie Cię totalny nieład, który skutkować będzie porzuconymi mediami społecznościowym i jednym wpisem na miesiąc. A chyba tego nie chcesz?

Potrzebujesz plannera? Zapraszam tutaj.

3. Brak Ci listy mailingowej

Mailingi dają Ci nieskończone możliwości komunikacji z czytelnikami. Możesz do nich pisać o codziennych sprawach, wysyłać ciekawe materiały edukacyjne, dlatego nie ma nic gorszego niż odebranie im możliwości dołączenia do grona Twoich najwierniejszych czytelników.

4. Traktujesz blog mało poważnie

Nie obchodź się nim jak hobby, które możesz porzucić w kąt w każdej chwili i nie wracać do niego miesiącami. Potraktuj blog jak swój mały biznes. Jeśli masz go prowadzić bez serca, lepiej nie prowadź go wcale!

5. Cały czas porównujesz się do innych

Jeśli za bardzo będziesz porównywać się do innych, to szybko porzucisz blogowanie. Ten konkretny twórca internetowy, na którego się zapatrujesz, może być teraz na zupełnie innym etapie niż Ty. Ślepe porównywanie się z nim, może spowodować, że obniży się Twoje poczucie wartości i zniechęcisz się do dalszego pisania.

6. Nadajesz złe tytuły

Tutaj nie będę się rozpisywać, bo już wcześniej stworzyłam o tym całkiem obszerny tekst – 7 sposobów na skuteczne tytuły tekstów.

7. Nie dodajesz zdjęć

To ogromnych błąd! Jeśli do tekstu nie pasuje Ci, żadne zdjęcie (często też tak mam) to nie możesz zapomnieć o obrazku wyróżniającym – to must have każdego wpisu. Chcesz wiedzieć, jak robić skuteczne grafiki i skąd je brać? Zarzyj tutaj i jeszcze tam 😉

8. Wydajesz dużo pieniędzy

Szczególnie na początku blogowania nie ma takiej potrzeby. Jedyna inwestycja, jaka ma sens, to własna domena i hosting. Na start nie potrzebujesz drogich reklam i płatnego szablonu. Najpierw zobacz, czy blogowanie to naprawdę to, co chcesz robić, czy może zrezygnujesz z tego za pół roku? Dlatego zaoszczędzone pieniące lepiej wydaj na coś innego 😉

9. Za dużo myślisz, za mało robisz

Leżysz wieczorem w łóżku i planujesz sobie w głowie, jaki to Twój blog będzie super, ile to czytelników nie zdobędzie. Oczami wyobraźni odbierasz nagrodę za Najlepszy Blog Ever. I co robisz w tym kierunku? Nic. Na myśleniu się skończyło? Jeśli traktujesz blogowanie poważnie, to rusz dupę i działaj! Samo się nie zrobi!

10. Nie analizujesz swojej strony

Myślisz, że po co Google stworzył Analyticsa? Żebyś mógł podpiąć kod śledzący na stronę (bo tak robią wszyscy, bo to „modne”), a później zapomniał, że takie narzędzie istnieje? Nie! Analityka internetowa jest po to, żebyś wiedział, co na Twoim blogu działa bez zarzutów, a co lepiej naprawić i to szybko!

Trochę więcej o web analytics.

11. Nie jesteś prawdziwy

Jeśli prowadzisz bloga lifestylowego, to Twoją podstawą jest naturalność. Wiele osób nie lubi nadmuchanego bon tonu. Czytelnicy w Twoich tekstach szukają właśnie Ciebie. Jeśli chcesz tylko odgrywać kogoś, kim nie jesteś, to może lepiej, żebyś został aktorem, a nie blogerem?

12. Zaniedbałeś SEO

Kolejny grzech główny. A dlaczego? Dowiesz się w tym wpisie, dlaczego warto pozycjonować bloga. a tutaj znajdziesz podstawy pozycjonowania dla super początkujących.

13. Zapomniałeś o kategoriach?

Serio? Komuś to się zdarza? Jeśli tak, szybko dodaj kategorie na swój blog, zanim ktoś się zorientuje, że jesteś jedynym w Polsce blogerem, który traktuje swoją stronę jak szufladę w biurku, czyli wszystko i nic – wstrząśnięte niezmieszane.

14. Nie pamiętasz o dialogu

Myślisz, że po co ludzie piszą komentarze pod Twoimi wpisami? Tak, masz rację. Czasem zdarzają się osóbki, które promują siebie i z chęcią nawiązania dialogu, to nie ma nic wspólnego. Pozostali chcą z Tobą pogadać, lepiej poznać i dzięki temu może jeszcze nie raz wrócą na Twoją stronę.

15. Nie masz pomysłu

Założyłeś blog i… Cisza. Miałeś super wizje, a teraz nie wiesz, o czym pisać? Rozsiądź się wygodnie, uwolnij myśli i może wpadnie Ci do głowy dobry pomysł na wpis. Nadal nic? To zacznij czytać, ale nie cokolwiek. Czytaj teksty, które mają jakiś związek z tematyką Twojego bloga. Może one zainspirują Cię do dalszego działania. Trzymam kciuki!

I co? Choć jeden z tych 15 błędów blogowania jest Ci aż za dobrze znany? A może więcej? Daj mi znać w komentarzu, które potknięcia miały miejsce w Twoim blogowaniu, a których udało Ci się w ciekawy sposób uniknąć. Napisz, bo jestem bardzo ciekawa! 😉